فناوری

استارتاپ ایلان ماسک در رابطه با آموزش به ربات ها در فضای مجازی

ایلان ماسک، موسس شرکت تحقیقاتی OpenAI در زمینه هوش مصنوعی و مدیرعامل موفق شرکت‌ تسلا می‌باشد؛ شرکت تحقیقاتی او توانسته به روشی دست پیدا کند که آموزش ربات‌ها را در فضای واقعیت مجازی ممکن سازد.

OpenAI که با سرمایه بیش از 1 میلیارد دلار تأسیس شده، بوسیله یک الگوریتم خودآموزشی این کار را به انجام می‌رساند. این الگوریتم تکمیل یک کار خاص توسط انسان را در فضای مجازی به ربات نشان می‌دهد و آموزش آن‌ها را میسر می‌سازد.

آزمایشی که برای بررسی این روش صورت گرفته، چیدن آجرهای رنگی روی هم می‌باشد. تیم تحقیقاتی OpenAI ربات را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ که ربات بتواند این رفتار را دوباره تکرار کند. قابل ذکر است، چیدن آجرها توسط انسان در فضای واقعیت مجازی و به‌صورت غیر واقعی صورت می‌گیرد.

OpenAI در این رابطه توضیح داده است:

ما یک الگوریتم جدید به منظور «تقلید با یک نگاه» توسعه داده‌ایم که به انسان‌ها این امکان را می‌دهد با انجام آن کار در فضای واقعیت مجازی، آن را به ربات منتقل کنند.

بر اساس گفته‌های متخصصان این شرکت، این الگوریتم از دو شبکه‌ی عصبی مصنوعی برای تحلیل و یادگیری رفتار انسان بکار می‌گیرد. شبکه‌های عصبی مصنوعی در واقع سیستم‌های کامپیوتری می‌باشند که مبتنی بر مغز انسان طراحی شده‌اند. یکی از این شبکه‌های عصبی برای دیدن و دیگری برای یادگیری استفاده می‌شوند. شبکه عصبی مخصوص دیدن توسط 100ها هزار تصویر شبیه‌سازی شده در شرایط مختلف نوری، الگوهای محیطی و در حضور اشیاء مختلف آموزش دیده‌اند؛ اما شبکه عصبی یادگیری، نتیجه مشاهده را پردازش و یک وظیفه برای انجام دادن استخراج می‌کند. این فرآیند چندین بار تکرار خواهد شد.

این الگوریتم به‌خوبی از پس چیدن آجرها توانسته است بربیاید و عملکرد انسان را یاد بگیرد. متخصصان این شرکت می‌گویند روش مشابهی برای سایر کارها قابل به‌کارگیری خواهد بود.

اعلام جرم دادستانی کره علیه نائب‌رئیس سامسونگ
اینو دیدی ؟
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا