فناوری

ایجاد خانه هوشمند

در آینده نزدیک شاهد این خواهیم بود که دیگر خانه های هوشمند نیازی به دستگاه های هوشمند نداشته باشند. درواقع همه وسایل خانه‌ی هوشمند به یک دستگاه که همه‌ی وسایل خانه را هوشمند می‌سازد، متصل میشوند. این هدفی است که کارنگی ملون و همکارانش در شرکت فیوچر اینترفیسز (Future Interfaces Group) روی آن تمرکز کرده اند.

این گروه موفق شده اند که یک دستگاه ترکیبی از سنسور‌های مختلف بسازند که توانایی رصد و کنترل هم‌زمان اتفاقات متعدد در یک اتاق را دارد. از جمله صدا‌، لرزش، نور، حرارت، نویز‌های الکترومغناطیسی و دما. این دستگاه ترکیبی و کوچک شامل 9 سنسور است که علاوه بر قابلیت‌های بالا امکان تشخیص باز ماندن شیر آب، تشخیص بازماندن در مایکروفر و تعداد دستمال‌کاغذی‌های استفاده‌شده را نیز دارد.

پخش صداهای درخواستی کاربر از طریق سیری
اینو دیدی ؟

جیراد لاپوت، دانشجوی دکترای دانشگاه کارنگی (CMU) در مصاحبه‌ای با وب‌سایت اسپون در این باره بیان کرد که ایده اصلی این است که به‌محض اینکه یک دستگاه را به پریز برق وصل کردید، همه وسایل اتاق هوشمند خواهند شد. لازم نیست برای هوشمند سازی یک خانه از وسایل گران‌قیمت استفاده کرد که احتمالا با یکدیگر نیز نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند. علاوه بر آن برای وسایلی که می‌خواهید از راه دور کنترل کنید، استفاده از سنسور‌های متعدد سخت و عملا غیر‌ممکن است. در عوض کافی ‌است دستگاه هوشمندی وجود داشته باشد که تنها نیاز به یک پریز برق دارد.

توانایی این دستگاه به دلیل الگوریتم‌های یادگیری ماشین است. این الگوریتم‌ها توانایی این را دارند که داده‌های مختلف را با یکدیگر ترکیب کرده تا تفاوت وسایل گوناگون و استفاده‌های متفاوت از آن‌ها را از یکدیگر تشخیص بدهند. در نتیجه صرفا بر اساس صدا و لرزش ایجادشده توسط وسایل مورد استفاده، می‌تواند تشخیص بدهد که آیا صدای یک همزن برقی، آسیاب قهوه یا شیر آب را می‌شنود.

متوجه حرکات افراد در پشت دیوار از طریق هوش مصنوعی MIT
اینو دیدی ؟
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا