فناوری

متوجه حرکات افراد در پشت دیوار از طریق هوش مصنوعی MIT

دیگر میتوان بدون هیچ راداری، تجهیزات مادون قرمز یا توسعه‌ی شبکه‌های توری متوجه حرکات افراد در پشت دیوار شد. این فرایند بوسیله سیگنال بی‌سیم با امکان ردیابی آسان و هوش مصنوعی صورت میگیرد. پژوهشگران آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT توانسته اند سیستمی به نام RF-Pose توسعه بدهند که با بهره‌گیری از شبکه‌ی عصبی به دستگاه‌های مجهز به فرکانس رادیویی یاد می‌دهد حرکات افراد و وضعیت آن‌ها را در پشت موانع شناسایی نماید.
این تیم تحقیقاتی با نمایش دادن مثال‌هایی از دو حالت حرکت در حال ضبط با دوربین و سیگنال‌های منعکس‌شده از بدن افراد، هوش مصنوعی خود را به‌منظور شناسایی حرکات انسانی در فرکانس رادیویی آموزش داد و به آن کمک کرد چگونگی همبستگی انعکاسات با یک وضعیت مشخص را درک کند. با این تکنیک هوش مصنوعی می‌تواند به‌تنهایی با بهره‌گیری از سیگنال‌های بی‌سیم، حرکات یک نفر را تخمین بزند و او را به‌صورت یک آدمک‌ خطی به نمایش در آورند.
این نوآوری همچنین می‌تواند به برخی از افراد سالخورده هشدار دهد که در صورت بیرون رفتن، ممکن است به زمین بخورند یا به هر شکل با مشکلی روبرو شوند. همچنین، از آنجایی که این فناوری در شناسایی افراد در گروه‌های بزرگ (به اندازه‌ی 100 نفر) تا 83% قابل اطمینان است، قادرست در عملیات جستجو و نجات سودمند باشد.
با تکامل این فناوری می‌توان تصاویری سه‌بعدی ساخت که حتی حرکات جزئی نظیر تکان دادن دست را نیز نشان می‌دهند. اما این نوآوری به‌صورت بالقوه نگرانی‌هایی درباره‌ی حریم شخصی به همراه دارد. از نظر تئوری با استفاده از این فناوری می‌توان به جاسوسی از افراد در ساختمان‌های مجاور پرداخت یا افراد را حتی در صورت مخفی شدن در پشت موانع، تا رسیدن به مقصد تعقیب نمود. سازندگان این هوش مصنوعی برای رفع این مشکل راه‌ حلی در سر دارند. آن‌ها بدین منظور «مکانیسم رضایتی» توسعه می‌دهند که پیش از شروع ردیابی نیازمند اجرای حرکات مشخصی است. اگر این ویژگی محافظتی در کاربردهای دنیای واقعی جوابگو باشد، دیگر لازم نیست نگران از دست دادن حریم شخصی باشیم.
استارتاپ ایلان ماسک در رابطه با آموزش به ربات ها در فضای مجازی
اینو دیدی ؟
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا